Růst a vývoj

Do jednoho roka věku je potřeba držet psa spíše štíhlejšího, neboť se vyvíjí celá kostra psa včetně kloubů. Přílišným překrmováním může dojít k rychlému růstu, se kterým je spojena panostitida (zánět okostnice),tzv. pes kulhá střídavě na různé končetiny. Na základě nerovnoměrného růstu je zde také velký předpoklad negativního výsledku RTG kyčlí a loktů.
Další věc, která nepříznivě ovlivňuje výsledek RTG jsou nadměrné procházky. Ty je nutné plánovat vždy úměrně k věku zvířete. Opět je vhodné do 1 roka věku nechodit na několikakilometrové túry.

Krmivo


Štěňátka od nás odchází vždy tak, že jsou zvyklá jak na granule, tak na syrové maso. Proto je dobré v této kombinaci i nadále pokračovat. Můžete například dát pouze dávku masa, granulí nebo obojí.
Stejně tak je vhodné pokračovat i ve frekvenci krmení, tzv. rozdělit denní dávku krmení alespoň na 3x denně do půl roka a následně 2x denně. Předejdete tak tzv. torzi žaludku. Štěňátka krmíme hrubomletou hovězí svalovinou a granulemi Josera Family plus (tyto granule do začátku po domluvě s majiteli zajišťujeme). Pokud máte dostatek času můžete zvolit místo granulí tzv. „barfování“.

Jamile vám začne docházet krmení od nás, je nutné začít přimíchávat krmení pokračující (my doporučujeme Petkult Starter do 6 měsíců). Nikdy nenechávejte jedny granule zcela dojít a následně nedávejte zcela nové.


Do půl roka věku je možné štěňátku přidávat místo jedné dávky nízkotučný tvaroh (1 vaničku rozdělte během týdne na 2 porce). Dále je možné přidat i žloutek 1x týdně do tvarohu.
V době přezubování (od 4 do 6 měsíce věku) doporučujeme přidávat kloubní výživu Hyalutidin DC Aktiv (2x 125). Toto dvojbalení vystačí na celou dobu přezubování.


Doplňkem, který je možné přidávat jsou pivovarské kvasnice (1 čajová lžíce/den), případně Pangamin v tabletách. Obsahují totiž vitamin B, který odpuzuje klíšťata. Druhým doporučeným vitamínovým doplňkem je Roboran H případně Biotin, který je dobré používat v době línání na podporu srsti.
Mimo vitámínové doplňky je také možné přidávat do potravy například mořskou řasu (Biopolym FZT), která přispívá ke ztmavení jak očí, tak srsti.