Růst a vývoj

Do jednoho roka věku je potřeba držet psa spíše štíhlejšího, neboť se vyvíjí celá kostra psa včetně kloubů. Přílišným překrmováním může dojít k rychlému růstu, se kterým je spojena panostitida (zánět okostnice),tzv. pes kulhá střídavě na různé končetiny. Na základě nerovnoměrného růstu je zde také velký předpoklad negativního výsledku RTG kyčlí a loktů.
Další věc, která nepříznivě ovlivňuje výsledek RTG jsou nadměrné procházky. Ty je nutné plánovat vždy úměrně k věku zvířete. Opět je vhodné do 1 roka věku nechodit na několikakilometrové túry.

Krmivo


Štěňátka od nás odchází vždy tak, že jsou zvyklá jak na granule, tak na syrové maso. Proto je dobré v této kombinaci i nadále pokračovat. Můžete například dát pouze dávku masa, granulí nebo obojí.
Stejně tak je vhodné pokračovat i ve frekvenci krmení, tzv. rozdělit denní dávku krmení alespoň na 3x denně do půl roka a následně 2x denně. Předejdete tak tzv. torzi žaludku. Štěňátka krmíme hrubomletou hovězí svalovinou a granulemi Josera Family plus (tyto granule do začátku po domluvě s majiteli zajišťujeme). Pokud máte dostatek času můžete zvolit místo granulí tzv. „barfování“.

Jamile vám začne docházet krmení od nás, je nutné začít přimíchávat krmení pokračující (my doporučujeme Bardog Top Puppy do 1 roku a Bardog Top Meat od 1 roku). Nikdy nenechávejte jedny granule zcela dojít a následně nedávejte zcela nové.


Do půl roka věku je možné štěňátku přidávat místo jedné dávky nízkotučný tvaroh (1 vaničku rozdělte během týdne na 2 porce). Dále je možné přidat i žloutek 1x týdně do tvarohu.
V době přezubování (od 4 do 6 měsíce věku) doporučujeme přidávat kloubní výživu Hyalutidin DC Aktiv (2x 125). Toto dvojbalení vystačí na celou dobu přezubování.


Doplňkem, který je možné přidávat jsou pivovarské kvasnice (1 čajová lžíce/den), případně Pangamin v tabletách. Obsahují totiž vitamin B, který odpuzuje klíšťata. Druhým doporučeným vitamínovým doplňkem je Roboran H případně Biotin, který je dobré používat v době línání na podporu srsti.
Mimo vitámínové doplňky je také možné přidávat do potravy například mořskou řasu (Biopolym FZT), která přispívá ke ztmavení jak očí, tak srsti.