Oči
Pokud se vám zdá, že psovi nadměrně teče z očí, je možné mu do nich nakapat borovou vodu (1 kapku do každého oka) a pravidelně otírat. Většinou se jedná o období kdy je zvětšené množství pylu, tzn. pes má alergii.
Zuby
Štěňátko od nás odchází s mléčným chrupem a během 4 – 6 měsíce přezubuje na chrup trvalý. V tomto období je potřeba sledovat zda mléčný zub nebrání růstu nového zubu. Pokud už nový zub roste a je vedle něho mléčný, je nutné mléčný zub vytrhnout. Pokud bude mléčný zub dlouhodobě blokovat stálý, tak mu vyroste křivě a nelze zaručit tzv. nůžkový zkus, tzn. vylučující vada do chovu.
Pupeční kýla
Někdy se stává. Že štěňátko od nás odchází s pupeční kýlou. Tato kýla není nijak zdravý škodlivá a vzniká tím, že fena po porodu nadměrně tahá za pupečníkovou šňůru a povolí tak svalstvo na břiše.
U psů není třeba tuto kýlu vůbec řešit. Buďto se vstřebá nebo zaroste a zůstane pouze tekutina uvnitř „výstupku“.
U fen je potřeba toto hlídat v případě, že chcete mít štěňátka. Zde je nutná operace, ale až po jednom roce věku. Bez operace by se mohlo stát, že při napínaná břicha březí feny, kýla praskne.
Nikdy neoperujte kýlu malému štěňátku neboť narkóza pro něj není naprosto vhodná!
Průjem
V případě, že má štěňátko průjem, je ideální si pořídit od veterináře prášek Streptonamid.
Dávkování je
2 x denně na špičku nože.
K tomu je dobré pořídit probiotickou pastu Probican, kterou je možné dát během dne dle dávkování.
Panostitida
V případě, že štěňátko rychle vyroste a začne kulhat, jedná se nejspíše o zánět okostnice (tzv. Panostitidu).
V tomto případě je nutné nastolit klidový režim a alespoň měsíc krmit horší typ granulí např. Pedigree, které
nejsou tak bohaté na živiny.
Kloubní podpora
Toto se týká pouze starších psů, v žádném případě ne štěňátek. Obě následující varianty jsou potřeba konzultovat s veterinářem.
V případě, že pes kulhá, jedna varianta jak problém odbourat jsou Bonharenové injekce do žíly.
Druhá možnost jsou prášky Rymadyl.
Očkováni a odčervení
Nikdy není vhodné štěňátko ve stejný den odčervovat a zároveň očkovat. Vždy je nutné nechat odstup alespoň jeden den, protože je to velká zátěž na organismu zvířete.
Štěňátko doporučujeme odčervovat výhradně pastou, která není tak agresivní jako prášek. Od 3 měsíce je možné použít i prášek.